Yemyeşil Çimler Nasıl Yetiştirilir?

Bahçelerin parkların vazgeçilmezi yemyeşil çimler nasıl yetiştirilir?

İş dönüşü akşamüzeri arka bahçenizde yemyeşil çimlerin eşliğinde bir yorgunluk kahvesi içmek, bazen yalınayak çimlerin üzerinde yürümek hepimizin hayallerini süsler. Göz alıcı çimler yetiştirmek için çimlendirilecek alanın hazırlanması, doğru zamanda ekim yapılması ve bakımı son derece önemlidir.

Çim tohumları ne zaman ekilmeli

Genellikle nisan mayıs veya eylül ekim aylarında çim ekimi yapılması gerekir. Yaz aylarında aşırı sıcakların yol açtığı yetersiz nem tohumların çimlenmesini engeller. Karıncaların ve böceklerin bu mevsimdeki yoğunluğu da tohum kayıplarına neden olur.

Ekim öncesi hazırlık

Çim ekimi için öncelikle ekim yapılacak yerin toprağı Ph değeri ve bitki besin elementleri açısında değerlendirilmelidir. Bunun için farkı bölgelerden toprak numunesi alarak tahlil yapılması ve çıkan sonuca  göre ihtiyaç varsa toprağın kalitesi, besin maddeleri açısından zenginliği artırılmalıdır. Çok killi ya da kumlu topraklarda çimler sağlıklı bir şekilde gelişemezler.

Çim ekilecek toprak kalınlığı en az 15-20 cm derinliğinde olmalıdır. Ekim öncesinde toprak taşlardan, köklerden yabancı otlardan iyice temizlenmeli, çapalanmalı ve düzleştirilmelidir. Çukur alanlar doldurulmalı ve suyun belli bir bölgede birikmemesi için drenajı sağlanmalıdır.

Hazırlanan toprak düzleştirilmeli tesviyesi yapılmalıdır.1 metrekareye ortalama 60 gr çim kullanılması uygundur. Tohumlar seyrek ya da çok sık olmamalı eşit şekilde serpilmelidir. Tohumların üzerine 1-2 cm kalınlığında çim kapak harcı serilmeli.

Tohumların üzeri kapatıldıktan sonra toprak silindirle sıkılaştırılmalıdır. Bu şekilde tohumlar alt toprak ve kapak harcı arsında toprağa daha sıkı tutunur ve aynı zamanda kuş karınca gibi canlıların da tohumlara zarar vermesi engellenmiş olur.

Ekimi yapılan çim alanı yağmurlama sistemi ile sulanmalıdır. En az iki üc hafta toprağın nemliliğini koruması önemlidir.

Şimdi bakım zamanı

Çimler çıkmaya başladığında toprak yüzeyinde kabarmalar olur. Çimlerin biçme işlemi için boylarının  7-8 cm olması beklenmeli ve biçmeden önce toprak yüzeyi  silindirle düzleştirilmelidir. Sonra 2 gün   boyunca çimler sulanmalıdır. Köklerin biçme işlemi sırasında topraktan ayrılması ve zarar görmesi bu şekilde önlenmiş olacaktır. İlk biçmede çok kısaltmamalı 5,6 cm e boylarını kısaltmak yeterlidir.

Seyrek ve zayıf kalan bölgeler desteklenmeli

Seyrekleşen, bozulan çim alanları çim besleyici bakım harcı ile desteklenmelidir. Lokal olarak çimlerde bozulma oluşmuşsa sağlıklı büyüyen çimlerle aynı seviyeye gelmesi için yama olarak kullanılır. Bozuk olan yüzeye çim kapak harcı serilir ve zemin sertleştirilir ve   üzerine tohum ekilir. Tohum ekilen alnın üzerine 0,5 cm kalınlığında tekrar çim kapak harcı uygulanır. Yağmurlama sulama yapılır.

Çimlerinizi düzenli sulayın

Çimler yazın haftada en az iki üç kez diğer mevsimlerde ihtiyaca göre uygun sıklıkta  sulanmalıdır. Renkleri solan matlaşan çimler susuz kalmış demektir.

Çimlerin sağlıklı ve güçlü gelişimi için gübrelemek gerekir

Yetiştirilen çimlerin uzun ömürlü sağlıklı ve güçlü olması için gübrelenmesi gerekir.Organik gübre katkılı çim bakım harçları içerisinde bulunan büyükbaş gübresi fermente edildiğinden nematot, patojen ve fungustlardan arındırılmış yabancı ot içermez hijyenik ve sterildir. Bu özelliğiyle çimlerin kök gelişimleri güçlenir, hastalıklardan uzak  sağlıklı ve uzun ömürlü olurlar.

Yılda 2,3 kez gübre ile desteklenmeli

Ocak, Şubat, Mart veya  Eylül, Ekim aylarında  yılda 2 veya 3 kez metrekareye 300-350 gr şeklinde yapılır.